Megjelenése óta az egyik legjobb balinos műcsali a Salmo Thrill, s ha méltatni kell, mindig eszembe fog jutni, hogy a kazahsztáni csónakos pergető világbajnokságon egy nagyon értékes bronzot hozott a válogatottunknak.
Az ET Blade Spin nyele nagyon stabil és kellemes fogást biztosít |
A műcsali alapkoncepciója sok más balinra szánt wobbleréhez hasonlatos: legyen stabil, gyorsan húzható, és hasonlítson a snecire. Elfogultság nélkül állítható, hogy minden ismérvet kiválóan csak a Salmo Thrill oldott meg. Nincs még egy műcsali a piacon, mely ennyire snecire lett volna faragva. Alapvetően kétféle méretben, 7 és 9 centis hosszal kapható.
Itt a lényeg... |
A balin az egyik halfajunk, mely (a tilalmi időszakát kivéve) egész évben jól fogható. Minden egyes hónapnak megvannak a sajátosságai, és vizenként is eltérő az őnök viselkedése. Mi most az egyik legjobb hazai vízre látogattunk el, mely minden túlzás nélkül a téli balinozás Mekkája. Persze, hogy a Tisza-tó!
Jól látszik, hogy az orsótartó egy része csak alul nyitott, felül parafa burkolat takarja |
A legfontosabb a balinok nagy száma. A nyári hatalmas vízfelületen a tápláló snecihúson felnevelkedett halaink a hidegebb hónapokban az élő folyóban csoportosulnak. Szerencsére ezt valamiféle szabályrendszer szerint teszik, ezért jobbára már tudjuk, hol keressük őket. Persze a körülmények alakítják a korábbi tapasztalatokat, mint pl. mostanában a másfél méterig letisztult folyó, és az igen gyenge folyás.
Már fárad a nagytestű balin |
Ennek ellenére a Lukácsi Béla - Kovács Adrián többszörös magyar bajnok páros (Salmo Team Hungary) rendszeresen horgászik a folyón, és egyik kedvenc haluk a balin. Adrián eltökéltségére jellemző, hogy egy alkalommal, több, mint 80 db balint zsákmányolt, és azóta sem mondott le róla, hogy az egy nap alatt megfogott balinok rekordját megdöntse. Ha valakinek nem lenne triviális, a balinok visszakerülnek a Tiszába...
Ott van a Thrill és előtte az ólom |
A Thrill eleve egy nehéz csali, amit kiválóan lehet dobni, és gyorsan merül. Vannak azonban olyan körülmények, amikor nem ártana még 8-10 méterrel messzebb dobni, vagy esetleg igen mély vízben, gyors behúzás mellett is fenék közelben tartani a műcsalit. Adriánék remek ötlete volt, hogy a Thrill elé egy 10-15 grammos csúszó olív ólmot tettek. Erre az egyik forgatásuk alkalmával jöttek rá, amikor az alvízen csak extra hosszú dobásokkal tudták az őnöket elérni. A ragadozókat egyáltalán nem izgatta a plusz ólom, ugyanolyan hevességgel vágtak rá a csalira, mint korábban.
Adrián türelmes megvárja, míg elfárad a hal |
Ez a plusz ólom, ahogy az imént említettem, nagyon jól jön akkor is, ha mélyebb vízben találjuk meg a halat és az a cél, hogy gyors bevontatás mellett is maradjon az aljzat közeli régióban a wobbler. A lesúlyozott wobbleres horgászat nem ismeretlen ezen a vízen, sőt, biztos állítható, hogy hazai elterjedésében és alkalmazásában nagyon magasan élen járnak az itt horgászó specialisták. Viszont jobbára harcsára alkalmazzák, a balinos felhasználás a Salmo Team nevéhez köthető.
Aztán megragadja a tarkóját |
Érdekes néhány szót szólni a balinok megtalálási helyéről. Szeretik a nem túl gyors, nem túl mély helyeket, ahol télen a közelben (és nem pont ott) vermelnek kedvenc táplálék halaik is. Igen nagy, akár több száz fős rajokban mozognak. Nagyon fontos és érdekes tapasztalat, hogy az igazán jó, nagy méretű balinok, nem ott találhatók meg, ahol a legnagyobb tömegű csapatok fellelhetők. Ha nagyon sok van együtt, akkor azok általában átlagos halak, 1-2 kg-os súlyban, s gyakran még a kilo alattiak is nagy számban képviseltetik magukat.
Ez már a darabosabbak közül való |
Ahol viszont a 3-5 kg-os példányok duhajkodnak, ott sokkal ritkább, hogy másfél-2 kg alatti balinnal találkozzunk, a zsákmány döntő hányada 3 kg feletti. Ennek oka lehet, hogy a nagy balin már nem feltétlenül csak küsszel táplálkozik, vagy azoknak inkább az igen nagy példányaival. Lehetséges, hogy a küszök különböző generációi is más-más helyeken vermelnek, ahogyan ezt egyéb keszegfajok esetében is nagyon jól láthatjuk.
Egy 7 centis Thrillel megfogott egyed |
A mai modern halradarok már kiválóan megmutatják, hogy egy raj nagyon hasonló méretű egyedekből áll. Még ha közel is vannak egymáshoz az adott faj egyedei, a méretben jelentősen különbözők máshol csoportosulnak. Ennek nyilván ősrégi, evolúciós indokai lehetnek, s az okok oda vezethetők vissza, hogy az egyes egyed túlélése egy falkában fordítottan arányos a falkából való kitűnéssel. Azaz, egy ragadozó könnyebben kiválaszt egy nagy halrajból egy olyat, ami valami miatt különbözik a többitől. Ez lehet szín, vagy méret különbség is.
Egy ekkora száj már nem csak snecit képes megenni |
Ez egyébként minden bizonnyal a pergető horgászok szerencséje is, hisz a legtöbb, ragadozóban gazdag víz csak úgy jöhet létre, úgy tarthat fenn jelentős állományt, ha a tápláléka is hasonlóan nagy mennyiségben van jelen. Ekkor viszont a műcsalinknak is komoly konkurenciája van.
Felkészülés a visszaengedéshez |
Még ma is a késő őszi Borzonaton szinte bárhol (etetés nélkül) bedobunk egy csontival csalizott apró horgot, azonnal elhúzza egy bodorka, vagy egy vörösszárnyú. Valóban elképesztő mennyiségű csalihal van benne. Mégis működik a támolygó villantó csukára, mert egészen más hatást kelt, mint egy valódi hal. Arra emlékezteti a ragadozót, de mégis más. És működik.
Mehet útjára! |
2011 ősze igen tiszta vizet hozott az élő Tiszán, és a csapadékszegény hónapok miatt a lassú folyás kissé átrendezte a viszonyokat. A balinok csapatai nem mindig ott voltak, ahol a korábbi években, de azért ha rájuk bukkant az ember, voltak napok, amikor igen sokat lehetett fogni belőlük. A lesúlyozott thrill szedte "áldozatait" és ismét volt köztük jó pár igen termetes példány is.
Ha nagyon tiszta a víz, a kora reggeli és a késő esti órák nagyon fogósak |
A nagyon lassú víz hátránya, hogy ha a víz hőmérséklete így csökken, akkor nagyon gyorsan be fog fagyni. Amíg lehet, rajta leszünk...