Ha a vertikális pergetés kerül szóba, sokaknál stílszerűen a harcsázás vagy süllőzés lehet az első gondolatat, viszont a módszer rengeteg lehetőséget rejt, így érdemes tovább gondolni alkalmazhatóságát és megismerkedni a finomabb változataival is.
A harcsás vertikálás miatt, a módszer lényegének az tűnhet, hogy a műcsalit a bot spicce alatt csónakból emelgetjük szimplán, az általunk megfelelőnek vélt mélységben, viszont véleményem szerint pontosabb megfogalmazás az, hogy nem simán bevontatással keltjük életre a műcsalinkat ezáltal, hanem a műcsali függőleges mozgatásával cserkésszük be a ragadozókat. Ehhez természetesen megfelelő felszerelés és természetesen speciális műcsali is szükséges.
A bot jelen esetben nálam egy feszesebb karakterű L&K ProGuide Light, fehér nyéltaggal ellátott változat, mely 2-10 grammos dobósúlyával és 107 grammos súlyával tökéletes választást ad a kezünkbe és a beeső, akár nagyobb halakkal is felvehetjük vele a versenyt.
A Light bot miatt egy hasonlóképp könnyű orsót szükséges választani, a tökéletes súlyelosztás érdekében, ami nálam egy hosszú ideje kedvelt Ryobi változat, a Slam ULHS 2000. Ez a Ryobi orsók között az egyik legkönnyebb orsó, mely a felhasznált NCRT anyagnak köszönhető, ami ütésálló, UV álló és természetesen korrózióállóságot is biztosít, így igazán strapabíró kiegészítő hosszabb távon is.
A finomabb pergetéshez illően, lehetőségeinkhez képest a legvékonyabb fonottat kell kiválasztani, mely nálam most egy Wizard MXT8 0,06 mm-es változat, ami egy nemrég megjelent zsinór kínálatunkban. Egy új technológiának köszönhetően a 8 szál egy egyedi fonattal került létrehozásra rajta, ezáltal egy még simább és egyenletesebb keresztmetszetet előállítva.
De jöjjön is a használandó Salmo műcsali, amivel adott szituációban, rengeteg szép sügér és balin is elcsíphető! Ez pedig a Salmo Chubby Darter.
Ez a kifejezetten érdekes műcsali 3 féle méretben érhető el jelenleg, rengeteg fajta színvariációban, melyből a HP sügérmintázatú az egyik kedvencem, de a D-Dace is egy általánosan használható, fogós változat. A vezetése egyszerű: bedobás után süllyesztés-emelés-süllyesztés-vontatás-süllyesztés, a lényeg, hogy az ejtő fázisra érezzünk rá teljesen, mivel a kapások 90%-a ebben a szakaszban fog bekövetkezni.
Egy tipp az időszakhoz! A 2,5 kg-os Wolfram Leader nem fog feltűnést kelteni az apróbb ragadozóknál sem és szerencsésebben felvehetjük vele a versenyt, a beeső csukáknál is.
Ilyen nádszigetes pályákra is tökéletes a Chubby Darter.
Sokszor a balinok is elcsábulnak a leeső fázisos műcsalira.
De a módszerrel és ezzel a 3-4 cm-es wobbler mérettel, legtöbbször a sügereket érhetjük el sikeresen és eredményesen.
Forrás: Őze Dániel